    CSSLP15X10
    At a Glance
    Product Dimensions 22.71"h x 10.69"w x 1.39"d
    or
    Get to know this product.
    Product Overview
    Product Overview
    The Proximity® Component Storage Slide-Lock Panel facilitates easy, concealed mounting of AV equipment behind displays. To simplify service and accessibility to the equipment simply slide the storage panel out. Install on wall or attach to Fusion® mounts* left, right, or below the display. The built-in and tool-free 15” x 10” Lever Lock™ plate is easily removed and replaced from the slide-lock panel to service the equipment post-installation without touching the display. With a 15 lb. (6.8 kg) weight capacity, this storage panel will hold most small devices for AV installations.
    CSSLP15x10 supports a range of small devices and components on a 9.85" x 15.86" (25 x 40 cm) mounting plate footprint.
    Facilitate offsite integration and service with removable Lever Lock™ panel
    Compatible with Middle Atlantic Forward® small device mounting clips and cable management
    Plastic removable rivet included to secure the Lever Lock™ plate to the Slide-Lock Panel
    Simple push-to-open operation to extend and retract slide-lock panel behind displays
    Ultimate storage flexibility!
    Mounting options in portrait or landscape
    Install to the left, right or below display
    Attach to wall or Fusion mounts*
    Additional Features
    Patented universal small device mounting pattern simplifies mounting of small devices
    15” x 10” (381 x 254 mm) mounting space, and up to 15 lbs (6.8 kg) weight capacity, for small devices
    Wall mountable for universal use with any wall mounts
    Useful Documents
    Specifications
    General Specs
    ColorBlack
    Color/Finish NameBlack
    Weight Capacity (lbs.)15
    Width (in.)10.69
    Width (cm)27.2
    Depth (in.)1.39
    Depth (cm.)3.5
    Height (in.)22.71
    Height (cm.)57.7
    Weight Kilogram4.6
    General
    ColorBlack
    Extension10" (254 mm)
    Mounting MethodOn-wall or Fusion Mount Extrusion
    Overall Dimensions (H x W x D)22.71” x 10.69” x 1.39” (577 mm x 272 mm x 35 mm)
    Shipping Dimensions26.25” x 15” x 2” (667 mm x 381 mm x 51 mm)
    Shipping Weight10.1 lbs (4.6 kg)
    Typical Screen Sizes50” and up
    Weight Capacity15 lbs (6.8 kg)
    OrientationLandscape, Portrait
    NotesSmall device mounting area is 15” x 10" (381 mm x 254 mm); Min. small device depth clearance is 0.74” (19 mm)